11.4.2025
Trh s novým bydlením s postupným poklesem úrokových sazeb oživuje. Dlouhá cesta ke stavebním
povolením a jako důsledek menší nabídka a dostupnost bydlení v hlavním městě láká investory i zájemce o vlastní nemovitost stále více mimo Prahu. Nejvíce atraktivními městy ve Středočeském kraji jsou přitom Beroun, který považuje za velmi či spíše atraktivní 65 % respondentů, následovaný Mělníkem či Kutnou Horou, naopak nejméně lákají zájemce o bydlení Rakovník či Příbram, které preferuje jen 37 %
dotazovaných. Vyplývá to z průzkumu společnosti Krokem pro investiční skupinu Natland.
Ti, kteří se v současné době rozhlížejí a zvažují koupi nové nemovitosti pro život, mají největší zájem o
rodinné domy (až 54 %) a bydlení na okraji města s dobrou dostupností (56 %). Dopravní dostupnost je tak jednou z hlavních podmínek pro rozhodnutí o výběru nové lokality domova. Necelá třetina respondentů (29 %) sice preferuje bydlení mimo město, byli by ale rádi, kdyby to do něj neměli daleko. Středočeský kraj a jeho města s plnou občanskou vybaveností jsou tak jasnou volbou a kvalitní alternativou k bydlení v Praze.
Na rozdíl od satelitních sídlišť jsou středočeská města zcela funkční, s kompletní občanskou vybaveností, ať jde o sportoviště, přírodu, kulturu, školství a zdravotnictví. Nejvíce atraktivními jsou pro zájemce Beroun a Mělník či Kutná Hora. Velmi dobře si vedou Benešov, Kladno a Mladá Boleslav. Na opačném konci pomyslného žebříčku atraktivity se umístily Příbram nebo Rakovník, jež považuje za méně zajímavá pro bydlení přes čtyřicet procent respondentů.
A rozhodující faktor pro hledání bydlení? Finanční stránka věci, tedy pořizovací cena a další náklady
spojené s bydlením, stejně jako jeho kvalita. To je velmi důležité a spíše důležité pro více než 90 % zájemců o koupi nemovitosti.
Druhým neméně zásadním faktorem je pak dopravní dostupnost nejen v rámci samotného města, ale také do dalších obcí, vzdálenost do zaměstnání (primárně v metropoli) a blízkost veřejné dopravy. Na tom mohou „vydělat“ především města s přímým a kvalitním vlakovým spojením do Prahy. Z průzkumu
vyplynulo, že právě dobré dopravní spojení do Prahy považuje až 70 % respondentů za aspekt pro větší
atraktivitu města, dostupnost a rozumná cena je důležitá pro 65 % dotázaných. „I plánovaná rychlodráha
zefektivní spojení mezi centrem Prahy a Kladnem, cesta bude trvat zhruba třicet minut, zároveň městu i
jeho obyvatelům přinese dopravní, ekonomické i společenské benefity,“ uvádí Šárka Kloučková, obchodní ředitelka developerské společnosti Natland RE.
Investiční skupina Natland se bude aktivně podílet na rozvoji středočeského Kladna. V loňském roce stala se majitelem pozemků u nově rekonstruovaného hlavního nádraží ve městě a zároveň také vlastníkem developerského projektu Stromovka Kladno. V rámci zamýšlené nové městské čtvrti o rozloze více než 52 tisíc metrů čtverečních má v budoucnu vyrůst v několika etapách přes 600 bytů a komerční prostory. Projekt se díky své lokalitě v blízkosti dopravního uzlu může stát jedním z nových center města a v ideových záměrech uvažuje také s malým náměstím a občanskou vybaveností jako jsou restaurace, obchody, kavárny či školka. To vše v přímé pěší dostupnosti zeleně, jak ostatně odkazuje současný název projektu, který obklopuje les. V území tak může vzniknout nejen prostor pro setkávání a trávení volného času, ale také desítky pracovních míst.
Pro skupinu Natland je projekt v Kladně prvním developerským vykročením z metropole. Výhody
středočeského města jsou nejen strategická poloha, ale také dopravní dostupnost, kterou má posílit také
výstavba trati na pražské letiště a dál do středních Čech. „Nejen u obyvatel Kladna se mění priority, roste
poptávka a zájem o kvalitní bydlení či vyšší standard tak, jak se obměňují postupně generace obyvatel.
Zároveň je město alternativou pro Pražany, kterým dokážeme nabídnout dostupnější variantu nemovitostí, navíc v dosahu všech služeb a přírody,“ uvedl už dříve Karel Týc, partner developerské společnosti Natland RE.
Zpět na přehled